Antivirové programy

V dnešní době si lze jen těžko představit zařízení bez antivirového řešení. Obzvlášť, když pro domácnosti existují základní antivirové programy zdarma jako AVG antivirus Free, Avast Free antivirus a další. Tyto verze nelze dle licenčních podmínek nasadit v komerčním prostředí a tak je nutné nasadit některé z komerčních řešení.

Všechny zmíněné antiviry se v testech umísťují na předních příčkách a dosahují v testech AV-comparatives.org se vesměs umísťují v kategorii Advanced nebo Advanced +. V posledních letech se o pomyslný vrchol nejčastěji dělí antivirové řešení Kaspersky a Bitdefender. Mají nejlepší detekci infikovaných souborů, nejmenší počet falešných poplachů, dokáží si poradit s odstraněním malware, výborně zvládají proaktivní test a skvěle si vedou v reálné ochraně zařízení.

Následuje řešení Eset, které „občas zakulhá“ v detekci infikovaných souborů s minimem falešných poplachů a v odstranění malware.

Ve středu pomyslné tabulky se pohybují řešení Avast a AVG. Kde Avast občas mívá lepší výsledky v detekci virů. Obě řešení díky velkému množství instalací v uživatelských PC mají velmi dobrou reálnou detekci virů. Určitě se na tomto výledku velkým způsobem podílí široká základna uživatelů využívající bezplatné antivirové řešení obou firem.

AVAST

Velmi dobrá detekce virů s velmi rozumnou cenou za licenci. Pro začátečníky lehce nepřehledné ovládání, ale s každou novou verzí je to lepší.

AVG

Asi nejlepší rešení v poměru ceny a výkonu. Velmi dobrá detekce, základní nastavení velmi přehledné, podrobné nastavení je o trošku horší.

Avira

Nejlepší bezplatné řešení pro domácnosti. Velmi dobrá detekce a další hodnocení v testech. A vhodný pro MAC zařízení.

Bitdefender

U nás málo rozšířený a běžným kameným prodejem v podstatě nedostupný antivir. Jinak patří ke špičce antivirových řešení.

ESET

Velmi dobrý antivirový program s výbornou detekcí spamu atakující hodnotu 99,96%. Snadné a bezproblémové ovládání. Jeho největší nevýhodou je výrazně vyšší cena oproti konkurenci.

F-secure

Dobré antivirové řešení, které o trochu více zatěžuje procesor.

Kaspersky

Společně s Bitdefender to nejlepší co se dá v rámce detekce virů a zabezpečení koupit. Kromě horší detekce spamu necelých 98% 🙂 se nedá tomuto řešení nic vytknout. Základní ovládání je bezproblémové. Některé pokročilejší nastavení se musí chvilku hledat.

McAfee

V dnešní době u nás málo rozšířené řešení. Nejčastěji dodané zdarma na jeden rok s novým PC/NTB. Standartní detekce virů, ovládání je bezproblémové.

Norton

Bohužel není zařazen v testech a mohl by zamíchat s pořadím na horních příčkách. V případě problémů s antivirovým řešením velmi ochotná podpora.

Ceny jednotlivých programů

AV (1 lic.) IS (1 lic.) AV buss (5 lic.) IS Buss (5 lic.)
 Avast
 AVG  611Kč  946Kč  3198Kč  4976Kč
Avira
 Bitdefender  –
 Eset
 F-secure
 Kaspersky
 McAfee
 Norton

ceny k 3.5. 2016
licence na 24 měsíců
ceny jsou bez DPH

Recenze antivirů pro rok 2016:
http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2372364,00.asp
http://anti-virus-software-review.toptenreviews.com/